Betétet akkor készítünk, ha a fog koronai részéből nagyon sok hiányzik és azt már töméssel nem lehet felépíteni, vagy ha a fogak közötti kontaktpontot a nagy foganyag hiány miatt már nem lehet tömőanyaggal kialakítani. Ezen kívül alkalmazzuk gyökérkezelt fogak esetében, gyökértömést követően a fog végleges ellátása érdekében.
A fogbetét (inlay, onlay) gyakorlatilag nem más, mint egy szilárd állapotban a fogba ragasztott fogtömés, amit egyénre szabottan a fogtechnikus készít el laboratóriumban a páciensről készült lenyomat alapján. A betétek készülhetnek kerámiából, kompozitból és fémből.
Inlay készül, amikor a fog csücskei megtarthatók és nem kell a teljes rágófelületet befedni, illetve ha a fognak több csücskét be kell fedni, de legalább egy csücsök szabadon marad.
Onlay készül, ha a betét az adott őrlőfog összes csücskét beborítja. Ha a fog koronai része nagymértékben károsodott, a fog töréstől való védelmében a teljes rágófelszínre kiterjesztett betét készítése lehet szükséges. Gyökérkezelt fogaknál is gyakran választjuk ezt a pótlás típust végleges ellátásként.