Fog implantáció

Mit jelent a fogászati implantátum?
A fog implantáció a foggyökér mesterséges pótlását jelenti. A fogimplantátum titániumból készül, anyaga nem irritálja a környező szöveteket és teljesen biokompatibilis az állkapocs csontszövetével. Az osseointegráció, azaz a becsontosodás folyamata után az implantátumra kerül a fogpótlás, azaz a korona, a rögzített híd vagy az implantátumokkal stabilizált kivehető fogsor.
Ez egy tartós és gyakran alkalmazott megoldás, amivel a foghiányt a saját fogakhoz leginkább hasonlító módon lehet megszüntetni, vagy az eltávolítandó fogat pótolni.
A fogászati implantátumot teljesen kifejlett állkapocs esetén kortól függetlenül bárkinek be lehet ültetni, amennyiben a páciens megfelelő mennyiségű csontszövettel rendelkezik. Ha az utóbbi feltétel nem teljesül, klinikánkon csontpótlásra is van lehetőség.


Milyen esetekben javasolt a fogászati implantátum?
Ha csúszkál a kivehető fogsora, és nem tudja kényelmetlenség nélkül elfogyasztani kedvenc ételeit, az implantátumokkal stabilizált fogsor lehet a tökéletes megoldás! Ennek számos változata létezik, az Önnek legmegfelelőbb megoldást a személyes konzultáció és CT kiértékelés után fogja tudni szakorvosunk megállapítani.
Abban az esetben is ajánlott a fogászati implantátum, ha csak egy fog pótlására van szükség, mert így nem szükséges a szomszédos fogakat lecsiszolni, és azok roncsolása nélkül pótolható a hiány.
Íme néhány ok, ami miatt mindenképpen érdemes elgondolkodni a foghiány mielőbbi, implantátummal való pótlásán:
-
A szomszédos fog elmozoghat a foghiány irányába, ami később nehézségeket okozhat a rágásban.
-
Ha hosszú időn keresztül fennáll a foghiány és nem terheljük meg a csontot, az állkapocs csontállománya megritkulhat.
-
Evés közben ételmaradék kerülhet a foghiány okozta résbe, ami a szomszédos fogakra lehet negatív hatással.
-
A hiányzó fog helyzetétől függően hatással lehet az artikulációra, beszédre és természetesen ezek pótlása pozitív irányba befolyásolja a magabiztosságot, önbizalmat.
Szeretne tenni fogsoráért?
Hogyan zajlik az implantáció, azaz a fogbeültetés?
Mivel egy természetesen kinéző és működő fog vagy fogsor kialakítása a cél, először a beültetendő implantátumoknak a helyzetét kell megtervezni.
1) Első lépés: Konzultáció és tervezés
A személyes konzultáció során megismerheti kezelőorvosát, aki egy személyre szabott, pontos kezelési tervet állít össze Önnek. A konzultáción készült röntgenfelvétel, a szájvizsgálat, illetve az igényei alapján orvosa összeállítja a személyre szabott, részletes kezelési tervét. Az implantáció körültekintő megtervezéséhez minden esetben elengedhetetlen egy 3D CBCT (Cone Beam CT) felvétel készítése és kielemzése is.
A kezelési tartalmazza a fogpótlás lépéseit és tételes költségeit, a szükséges időpontok közti gyógyulási időintervallumot, illetve azt is, hogy milyen implantátumot érdemes választani és hogy azt hova szükséges behelyezni.
2) Második lépés: Implantátum(ok) beültetése
A implantátum(ok) állkapocsba helyezése fájdalommentes; történhet helyi érzéstelenítés alatt, vagy igény esetén altatásban. A szájsebészeti beavatkozás után a páciens a megfelelő tanácsokat és utasításokat betartva kivárja a gyógyulási időszakot, ami az osseointegráció (becsontosodás), és a csontállomány helyreállásához szükséges.
Amennyiben nincsen elegendő csontállomány a fogászati implantációhoz, csontpótló eljárást alkalmazunk a hiányzó csontszövet pótlására. Ez történhet az implantációval egy időben, de ha túl nagy csontállományt kell pótolni, akkor az implantációt megelőzően külön szájsebészeti műtét szükséges.
3) Harmadik lépés: Végleges fog/ fogsor kialakítása
Az implantációt követő 3-6 hónapos gyógyulási időszak alatt a fogimplantátum összenő az állkapocs csontozatával. Ez idő alatt is természetesen nagyon fontos az utasítások szerinti tökéletes szájhigiénia fenntartása.
Miután a gyógyulási időszak letelik, a fogimplantátum(ok)ra felépítésre kerül a végleges korona, híd, vagy fogsor. A fogsoroknak számos fajtája van, kezdve az implantátumokkal stabilizált kivehető megoldásoktól a 8 implantátumon rögzített teljes hidakon át az All-on-4 vagy All-on-6 technikával rögzített fogsorokig.
Az Önnek legmegfelelőbb megoldást a személyes konzultáció során felállított kezelési terv fogja tartalmazni. Amennyiben lehetséges, szakorvosunk több alternatívát is javasol a személyes igények és preferenciák függvényében.

Egyéb kérdése merült fel? Írjon nekünk!
Tudtad?
Fogbeültetés esetén a rendszeres fogorvosi ellenőrzés még fontosabb, mint más egyéb fogászati kezelésnél!
A rendszeres fogorvosi ellenőrzés elhanyagolásának nagy kockázata, hogy bármilyen íny-, vagy csonthártyafertőzés, illetve csontveszteség az implantátum körül nem derül ki időben.
Éppen ezért erősen javasoljuk a legalább évente egy fogorvosi ellenőrzésen való részvételt.
