Csontpótlás
Miért van szükség csontpótlásra?
A fogászati implantáció megkezdése előtt elkerülhetetlen a csontállomány vizsgálata, hiszen a fogimplantátum hosszú távú megőrzéséhez stabil alapokra, azaz csontozatra van szükség.
Annak, aki implantátumot szeretne, nem szabad túl sokáig halogatni a fogbeültetést, mivel ha a hiányzó fogat évekig nem pótoljuk, a fog helyénél az íny és a csont is idővel sorvadásnak indul. Ha pedig nem elegendő a csontállomány az implantáláshoz, akkor a fix pótlás érdekében a csontot pótolni kell.
A csontpótlás folyamata alatt a páciens semmilyen fájdalmat nem érez. A beavatkozás a legtöbb esetben helyi érzéstelenítésben elvégezhető, de történhet altatásban is.
Különböző fajtái vannak:
-
arcüreg alapjának megemelése (sinus lift)
-
állcsontgerinc szélesítése (horizontális augmentáció)
-
állcsontgerinc magasítása (vertikális augmentáció)
-
és ezekkel együtt gyakran a nyálkahártya plasztikáját is el kell végezni.

Csontpótló anyagok

Mesterséges csontpótló anyag
Természetes csontpótló anyag
A természetes csontpótló anyag fertőtlenített és megfelelő ásványokkal feldúsított állati eredetű csontszövet. Az ún. „irányított szövet regeneráció” során az emberi szervezet a pótló anyagot természetes csontszövetként azonosítja. A hozzáadott alkotóelemeknek köszönhetően az anyag illeszkedik a páciens csontszövetéhez és növekedésnek indul a résben, míg végül teljesen ki nem tölti azt. A csontpótló anyag összenő a környező területtel és a szervezet részévé válik 6-8 hónap alatt.
A csontpótlás folyamata
A csontpótló eljárás során kipótoljuk a saját csontanyagot, amikor nem áll rendelkezésre elegendő mennyiségű csont az implantáció elvégzéséhez.
A csontpótló eljárás során vagy bioanyagokat használunk, vagy saját csontot nyerünk szájon belül más területről.
1. A legtöbb esetben csontpótló granulátumot használunk. Ennek a módszernek igen nagy a sikeressége, ugyanis ezek a készítmények serkentik és elősegítik az új csontszövet képződését az adott területen. Ezeket a csontgranulátummal kiegészített területeket kollagén membránnal fedjük le, és hagyjuk gyógyulni.
2. A csontpótlásra saját csont átültetésével is lehetőség van. Ebben az esetben az állcsont meghatározott területéről veszünk szükséges méretű csontblokkot, amit titáncsavarokkal rögzítünk a megfelelő helyre, és fedjük le speciális membránokkal, amelyeknek kiválasztása esetfüggő. A csontpótlás steril körülmények között történik, és helyi érzéstelenítéssel, valamint éber szedálásban is elvégezhető. A gyógyulási idő átlagosan 3-6 hónap közötti. A csontpótló eljárások (pl. laterális augmentáció, sinus lift) kiválasztása egyéni esetfüggő és a beavatkozást megelőző Cone Beam CT felvétel kiértékelése alapján egyedileg megtervezett.
