Bölcsességfog eltávolítás
Mikor szükséges a bölcsességfog eltávolítása?
Egy olyan bölcsességfog, amely gyulladt vagy rosszul elhelyezkedő, kellemetlen szövődményeket okozhat. Gyakran csak eltávolításuk jelenthet megoldást a pácienseknek.
A bölcsességfogak sokszor szerencsétlen helyzetben fejlődnek ki, általában alacsonyabb állásban törnek elő és ferdén nekidőlnek az előttük álló hetes fognak. Ezek a fogak befejezik a fejlődésüket 18-24 éves korra, és a kialakult helyzet a későbbiekben már nem változik. Olyan eset is lehetséges, hogy a bölcsességfog fekvő helyzetben reked és nem tud kibújni. Ennek következtében gennyes góc alakulhat ki, esetenként begyulladhat. Sokszor észrevétlenül, egyéb tünetek, pl. hajhullás, bőrpír megjelenésekor, góckutatás keretében belül derül fény a kiváltó okra.
Rágásukat tekintve ezen fogak teljesen feleslegesek, éppen ezért eltávolításukat követően a pótlásuk sem indokolt, mivel a páciensek észre sem veszik ezeknek a fogaknak a hiányát. Ezt az eljárást két szempont alapján különböztetjük meg: lehet „egyszerű” vagy műtéti eltávolítás.

Az egyszerű bölcsességfog eltávolítás
Ebben az esetben nem szükséges sebészi eszköz használata. Az előtört alsó bölcsességfogak 35%-ban eltávolíthatók ilyen módon. A felső bölcsességfogaknál ez a szám 96%.
Mikor van szükség műtéti bölcsességfog eltávolításra?
Akkor szükséges a bölcsességfog műtéti eltávolítása, amikor a bölcsességfogak az állcsontban visszamaradtan helyezkednek el, vagy pedig az anatómiai formájuk miatt lehetetlen az egyszerű foghúzás.
A csontban elhelyezkedő fogkorona körül a csontot elpusztító ciszta alakulhat ki. A bölcsességfog előtt elhelyezkedő őrlőfogat a rendellenes állású fog által kifejtett nyomás károsíthatja. A nehéz tisztíthatóság miatt a fogak hamarabb szuvasodnak. A fog körüli gyulladás a szervezet távolabbi részeire is átterjedhet, ún. gócbetegséget okozhat. A rendellenes irányban fog által kifejtett nyomás az egész alsó fogsort torzíthatja, harapási rendellenesség keletkezhet, mely sokszor későbbi fogszabályozó kezelés oka.
A beavatkozás teljesen fájdalommentes, helyi érzéstelenítés alatt történik. A műtét után antibiotikum és fájdalomcsillapító szedése javasolt. A gyógyulási idő általában egy hét.

Tudta-e, hogy…
…sok ezer éve, elődeinknél kevésbé okozott problémát a bölcsességfog? Őseink a miénknél nyersebb eledelt fogyasztottak, ezért állkapcsuk szélesebb volt, így elegendő hely jutott a bölcsességfogaknak is. Azonban a főtt ételek elterjedésével lassan elszoktunk a megerőltető rágástól, aminek eredményeképp foggyökereink gyengébbek, illetve állcsontunkban is kevesebb hely jut a fogaknak. A később előbúvó bölcsességfogak ezért is rekednek meg, vagy nőnek ferdén manapság olyan gyakran.
