8 implantátumon rögzített körhíd
A fogbeültetési megoldások csúcsa teljes foghiány esetén
A fogatlanság rehabilitációjának különböző változatai vannak a teljes kivehető fogsortól kezdve egészen az implantátumokra rögzített körhídig. A meglévő csontállomány mennyisége és minősége, a páciens egészségi állapota és anyagi szempontok is befolyásolhatják a kezelési terv felépítését. A fogászati implantológia folyamatos fejlődésének köszönhetően egyre több alternatíva közül választhatnak pácienseink.
Annak, aki implantátumot szeretne, nem szabad túl sokáig halogatni a fogbeültetést, mivel idővel a hiányzó fogak helyén felszívódik a csont. Ha pedig nincs elég csont az implantáláshoz, akkor vagy csontot kell pótolni vagy nem lehet fix pótlást készíteni.
Akinek az összes foga hiányzik, a legstabilabb és az igazi fogakra leginkább hasonlító megoldást a teljesen fix, 8 implantátumon rögzülő körhíd biztosítja.

Miért van szükség 8 implantátumra?

8 implantátumra már a legtermészetesebb és legstabilabb érzetet keltő 12-14 fogból álló körhidat is tudunk rögzíteni, míg a 4 implantátumos, úgynevezett All-on-4 megoldás esetében csak 10 tagú fogsor rögzíthető. Ez utóbbit akkor alkalmazzuk, amikor a hátsó fogak területén egyáltalán nincs elég csontállomány implantátum beültetésére, és az nem is pótolható.
A 6 implantátumra rögzített körhíd is egy teljesen elfogadott és gyakori megoldás, ugyanakkor fontos megemlíteni, hogy a hátsó implantátumokra sokkal nagyobb terhelés jut, hiszen az örlőfogakon rágunk. Ha csak 6 implantátumot használunk, az elülső fogakat 4 implantátum tartja, a hátsókat pedig csak 2. Ezért a 8 implantátum sokkal kényelmesebb és stabilabb megoldást jelent hosszútávon, főleg a felső állcsont esetében.
Az, hogy végül hány darab implantátum kerül behelyezésre, függ a fogív méretétől, ívétől, a csontminőségtől, valamint a másik állkapocsban lévő fogpótlás típusától is.
Szeretne tenni fogsoráért? Jöjjön el hozzánk egy konzultációra, és megtaláljuk Önnek a legjobb megoldást!
Hogyan zajlik az implantáció, azaz a fogbeültetés?
Mivel egy természetesen kinéző és működő fog vagy fogsor kialakítása a cél, először a beültetendő implantátumoknak a helyzetét kell megtervezni.
1) Első lépés: Konzultáció és tervezés
A személyes konzultáció során megismerheti kezelőorvosát, aki egy személyre szabott, pontos kezelési tervet állít össze Önnek. A konzultáción készült röntgenfelvétel, a szájvizsgálat, illetve az igényei alapján orvosa összeállítja a személyre szabott, részletes kezelési tervét. Az implantáció körültekintő megtervezéséhez minden esetben elengedhetetlen egy 3D CBCT (Cone Beam CT) felvétel készítése és kielemzése is.
A kezelési tartalmazza a fogpótlás lépéseit és tételes költségeit, a szükséges időpontok közti gyógyulási időintervallumot, illetve azt is, hogy milyen implantátumot érdemes választani és hogy azt hova szükséges behelyezni.
2) Második lépés: Implantátumok beültetése
A implantátumok állkapocsba helyezése fájdalommentes; történhet helyi érzéstelenítés alatt, vagy igény esetén altatásban. A szájsebészeti beavatkozás után a páciens a megfelelő tanácsokat és utasításokat betartva kivárja a gyógyulási időszakot, ami az osseointegráció (becsontosodás), és a csontállomány helyreállásához szükséges.
Amennyiben nincsen elegendő csontállomány a fogászati implantációhoz, csontpótló eljárást alkalmazunk a hiányzó csontszövet pótlására. Ez történhet az implantációval egy időben, de ha túl nagy csontállományt kell pótolni, akkor az implantációt megelőzően külön szájsebészeti műtét szükséges.
3) Harmadik lépés: Végleges fogsor kialakítása
Az implantációt követő 3-6 hónapos gyógyulási időszak alatt a fogimplantátum összenő az állkapocs csontozatával. Ez idő alatt is természetesen nagyon fontos az utasítások szerinti tökéletes szájhigiénia fenntartása.
Miután a gyógyulási időszak letelik, a fogimplantátumokra felépítésre kerül a végleges fogsor, mely készülhet fémkerámiából, cirkon kerámiából, vagy monolitikus cirkonból.
Az Önnek legmegfelelőbb megoldást a személyes konzultáció során felállított kezelési terv fogja tartalmazni. Amennyiben lehetséges, szakorvosunk több alternatívát is javasol a személyes igények és preferenciák függvényében.

Egyéb kérdése merült fel? Írjon nekünk!
Tudtad?
Fogbeültetés esetén a rendszeres fogorvosi ellenőrzés még fontosabb, mint más egyéb fogászati kezelésnél!
A rendszeres fogorvosi ellenőrzés elhanyagolásának nagy kockázata, hogy bármilyen íny-, vagy csonthártya fertőzés, illetve csontveszteség az implantátum körül nem derül ki időben.
Éppen ezért erősen javasoljuk a legalább évente egy fogorvosi ellenőrzésen való részvételt.
